Pırlanta sertifikasının güvenilirliği

Pırlanta Sertifikası Güvenlilirliği ?

Bir pırlanta sertifikasının gerçek olup olmadığını, ayrıca sertifikanın aldığınız taşa ait olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Günümüzde güvenmenin zor olduğu bir ortamda müşterileri güvence altına alacak bir kaç konuya değinmeye çalışacağız.

Söz konusu pırlanta olunca, taşın sahtesinin olduğu gibi sertifikanın da sahtesi veya hilelisi olabilmektedir. Satıcılar yüksek karlar etmek adına maalesef, sahte veya başka bir pırlantaya ait farklı bir sertifika sunabilmektedir. Ayrıca kendi firma sertifikalarında taşı olduğundan daha yüksek bir derecelendirme ile sunup, yüksek fiyatlara satabilmektedir(bu ayrı bir konu). Bu yazının konusu Uluslararası laboratuarlara ait bir sertifikanın gerçekliğinin ve taşla uyumluluğunun kontrol yollarıdır.

Online Sertifika Sorgulama Servisleri Nelerdir?

Günümüzde dünya çapında geçerliliği olan bütün pırlanta derecelendirme kuruluşları, online sertifika sorgulama hizmeti sunmaktadır. Bu servisler aracılığıyla elinizdeki sertifikanın ve sertifikada yeralan bilgilerin, laboratuar kayıtlarıyla uyuşup uyuşmadığını kontrol edebilirsiniz. Aşağıda listelediğimiz linkler aracılığı ile ilgili kuruluşun sorgulama sayfasına erişebilir ve sertifika numarası ve sertifikada yazılı olan karat ağırlığı gibi sizden istenen bilgileri girerek sertifikanızı kontrol edebilirsiniz.

Pırlanta Sertifikası

Orient Kuyumculuk Olarak internet sayfamızdan satılan tüm tektaş ve beştaş ürünler GIA sertifikalıdır.

Lazer İşaretleme İşlemi

Bazı Laboratuar kuruluşları talep halinde opsiyonel olarak pırlantanın kemer kısmı üzerine lazerle sertifika numarasını yazabilmektedir. Sertifika – taş uyumunu doğrulamak için kesin bir yöntemdir. Lazer ile pırlanta üzerine yazılan yazılar mikroskobik olup kesinlikle çıplak gözle görülemez, ancak 10x lup yardımıyla okunabilir. Lazer, pırlantanın renginde veya berraklık derecesinde herhangi bir değişikliğe sebep olmaz. Lazer yazı işlemiyle ayrıca pırlanta kemeri üzerine “Seni Seviyorum” ,”Benimle Evlenir misin?”, veya nişanlınızın, eşinizin adı gibi istediğiniz bir mesajı da yazdırabilirsiniz. Aşağıdaki resimlerde EGL ve GIA’ya ait sertifika örneği ve pırlantanın kemer kısmına yazılmış sertifika numarasının büyütülmüş halini görebilirsiniz.

lazer ile sertifika numarası nereye yazılıyor

Kapalı Paket ve Mikrofilm

Pırlanta – Sertifika uyumunu garantilemek için en etkili yöntemlerden biri de pırlanta ile sertifikanın mikrofilmini laboratuar kuruluşundan aynı kapalı paket içinde talep etmektir.  Böylece sertifikanın aldığınız taşa ait olduğundan kesin olarak emin olursunuz. Bu da yine uluslararası laboratuarların sunduğu opsiyonel bir hizmettir. Aşağıdaki resimde bu uygulamanın IGI’ya ait bir örneğini görebilirsiniz.

“Clarity Enhanced” ve “Color Enhanced” Terimleri

Sertifikanızın açıklamalar, yorumlar vs bölümlerinde Clarity Enhanced (berraklığı geliştirilmiş) ve Color Enhanced (rengi geliştirilmiş) terimlerinin olup olmadığına dikkat edin. Sertifikada bu terimler varsa bu pırlantanın rengi veya berraklığı modifiye edilmiş demektir ve doğal renge, berraklığa sahip bir pırlantaya göre daha ucuzdur.

Clarity Enhanced ve Color Enhanced arasındaki fiyat farkı örneği
pırlanta sertifikası nasıl kontrol edilir
pırlanta taşın  renkte düzeltme işlemi yapıldıktan sonraki hali
pırlanta taşın üzerindeki arızaların işlemle düzeltilmesi sonucu ortaya çıkan görüntü

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

Mesaj gönderin
WhatsApp
Sizi Arayalım