S.S.S

Sık Sorulan Sorular

Ürünleri iade edebilir miyim?

Orientpirlanta.com e-ticaret sitemizden satın aldığınız ürünlerinizi, 15 gün içerisinde iade edebilirsiniz.İade edeceğiniz ürünün size özel üretilmemiş olmaması, zarar görmemiş, kullanılmamış, satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş olması gerekmektedir. Uzmanlarımız tarafından yapılan incelemeler sonucunda üründe sözü edilen sakıncalar yoksa iadenizi kabul ediyoruz.

İade etmek istediğiniz ürününüzün kullanılmamış, zarar görmemiş ve tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş olması gerekmedir. Bu koşullara uygun ürünlerin iadesi kabul edilmektedir. İade etmek istediğiniz ürün teslim alındığı haliyle iade edilmelidir. Kutusu, Sertifikası, Faturası, Poşeti, ( varsa ) Hediyesi vb.

Siz Değerli Müşterilerimiz için kişiselleştirdiğimiz ürünlerinizin iadesi yapılmamaktadır. (Örnek: Yüzük üzerine isim yazdırılmış ürünler) İade etmek istediğiniz ürününüzün faturası şirket ise, iade işleminizde şirketinizin düzenleyeceği, ‘İade Faturası’ ile birlikte gönderilmelidir.

Öncelikle, magaza@orientpirlanta.com adresimize mail atarak aldığınız ürünü iade etmek istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir. İade etmek istediğiniz ürünü bize bildirim yapmanız ve anlaşmalı kargo şirketimiz ile göndermeniz halinde iade ederken dahi kargo ücreti ödemezsiniz. ( Karşı ödemeli olarak gönderim yapmalısınız)

Orient Pırlanta Müşteri Hizmetlerine bildirilmeden yapılan kargo gönderimlerinin ücreti müşteriye aittir. Çalışılan kargo firmamız haricinde bir kargo firması ile iade/değişim gönderimi yapılması durumunda da kargo ücreti tarafımızca karşılanamamaktadır.

İadesi kabul edilen ürününüzün kredi kartınıza geri iadesi bankanıza bağlı olarak kredi kartı ekstrenize artı bakiye olarak yansıması 2-3 hafta sürmektedir. İadesi kabul edilen ürününüzün banka havalesi iade işlemleri bankanıza bağlı olarak maksimum 14 iş gününde banka hesabınıza iadesi yapılmaktadır.

ORIENT MICHEL KUYUMCULUK
Adres: Fevzipaşa mah. Talatpaşa Cad. No:32 Ayvalık / BALIKESİR PK:10400
Tel:      0266 312 6100
E-mail: magaza@orientpirlanta.com

İade etmek istediğiniz ürüne ait fatura ve sertifika ile birlikte herhangi bir Yurtiçi Kargo şubesine gidiniz ve bir gönderi poşeti isteyiniz;

Alıcı Adres Hanesine :

ORIENT MICHEL KUYUMCULUK
Adres: Fevzipaşa mah. Talatpaşa Cad. No:32 Ayvalık / BALIKESİR PK:10400
Tel:      0266 312 6100
E-mail: magaza@orientpirlanta.com

Ürünü Yurtiçi Kargo’ya teslim ettikten sonra 0266 312 6100 numaralı telefonumuz aracılığı ile bizi arayarak iadenizi kargoya verdiğinizi ve kargo poşetinin üzerinde bulunanan kargo seri numarasını mutlaka bildiriniz. .

Kargo numarasını orientpirlanta.com’u arayarak bildirmemeniz durumunda yaşanacak kaybolma vb. aksaklıklarda sorumluluk sizde olacaktır.

Ürününüzü faturası ile birlikte iade etmeniz gerekmektedir. Faturanın paket içine konmaması durumunda iade işleminiz gerçekleşmeyecektir.

Eğer ürünün faturası kurumsal ise, kurumun düzenlemiş olduğu, “Ürün Birim Fiyatı (KDV Dahil)” şeklinde kesilmiş bir “İADE FATURASI” ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadelerini “İADE FATURASI” kesilmediği takdirde tamamlayamamaktayız.

Ödeme Yöntemleri

Kredi kartınızı tüm Sitemizde ki alışverişlerinizde güvenle kullanabilirsiniz. Güvenliğiniz için gereken her türlü önlem Sistem Yöneticilerimiz tarafından alınmıştır. Alışveriş sırasında kullanılan kredi kartı ile ilgili bilgiler siteden bağımsız olarak Verisign Şifre Güvenliği ile İyzico ödeme altyapısı’na ulaşarak sorgulanır. Kartın ilk ve son dört rakamları haricinde hiçbir özel bilgi tarafımızdan görüntülenemez, kredi kartı bilgilerinin kaydı tutulamaz.

Banka havalesi ile nakit olarak ta ürünlerimize sahip olabilirisiniz . Banka bilgilerimize bu linkten ulaşabilirsiniz

Kargo ve Gönderim

Siparişleriniz tarafımıza ulaştığında hepsi istediğiniz adrese LOOMİS güvenlik firması sigortası ile yurtiçi kargo ile gönderilir.

İletişim

Bize sormak istediğiniz başka bişey var mı?