Safir Taşı ve Özellikleri

Safir taşı özellikleri

Ünvanı :Mavilerin Efendisi 

Sertiliği: 9

Genel Rengi : Gece Mavisi

Genel Kesim Şekli: Oval

Fiziki Yapımı: 6 Yüzlü Prizma

Rengi:Pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor, siyah, beyaz, renksiz ve açık maviden koyu siyah maviye uzanan tonlarda. Saydam, cam parlaklığında. En değerli rengi mavi su zambağı rengidir. 

Vasıfları:Mavi korund’dur. Safir taşı da elmastan daha yumuşaktır ve yakutla birlikte en sert ikinci taştır. Bu sertlikte olmasına rağmen hassas ve kırılgan olup işlenişi esnasında dikkat gerektirir. Işığı geçirir. Açık renkli olanlarına dişi safir, koyu renkli olanlarına erkek safir denir. Demir, krom ve korund ile girdiği farklı kimyasal reaksiyonları sonucu oluşan kırmızının dışındaki renkte Yakutlar , Safir olarak tanımlanırlar. Bu nedenle farklı renkleride mevcuttur. İçindeki sıklıkla bulunan pike yoğunlukları, bulutlanma kusur olarak kabul edilmez ve yapaylarından ayıran en önemli unsur olarak gösterilir.

İmitasyonalarından Ayırt Edilen özelliği: İmitasyonlar yarı safir olarak yapılır.İnce bir tabaka mavi kobalt taşın camın üzerine yeşil safir yada safir tacı eklenerek yapılır. Yıldız Safirin imitasyonu, yıldız gücü kuvarsı kullanılarak yapılır.

Çıkarıldığı ülkeler: A.B.D. , Nijerya , Kenya , Tanzanya, SriLanka, Hindistan, Tayland, Burma, Avustralya ve Çin.

Hangi Ayın Taşıdır? :Eylül

Hangi Burçların Uğur Taşıdır? : Yay, Terazi, Boğa, Balık

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

Mesaj gönderin
WhatsApp
Sizi Arayalım